Vítajte na Vinobraní...
Volby v Modre

Výberové konanie
Rokovali v Modre
Po svete sa túla...
G.Whiteside v Modre

Postrehy a čriepky z Veľkej Homole
Policajnuá linka
MSKS pozýva
Krúžok revuálneho tanca
Kurz maľovania

Hurikán nad Modrou
Príprava hasičského cvičenia
Vesmír volá

Komunálne voľby

Program Vinobrania

Neuveriteľných 100r.
Nová zubná ambulancia

Bude Modra modrá?
Young musicians for Europe
Stretnutie na Veľkej Homoli
Prázdniny s hudbou

Otvorenie školského roku 2002/2003
Nielen vínom smäd uhasíš...
Spomienkové stretnutie
Mladý hubár

Vinohradský dôverník
Spoločenská kronika
Spomienka
Poďakovanie
Program kina

--- príloha 1 ---

Slovenské vinohradní- ctvo v kontexte EÚ
Z histórie vinobrania

--- príloha 2 ---

O vinohradoch a víne
Núdzové tel. čísla
Pohľadnice na vinob.
Vinič

--- príloha 3 ---

Pekárenské výrobky
Pútač vinobrania
Stretnutie primátorov
Na budúci rok v...
Personalizovaná známka

--- príloha 4 ---

Ochutnajte jedlá...
Slovo o slove majolika
Sviežosť vína
Salón vytvarníkov...
Burčiak vo fontáne

--- príloha 5 ---

Zručnosť Polonských
Fanfárový koncert...
Zastavte sa i v múzeu Ľudovíta  Štúra
Pozrite si výstavy
Školský majetok...
Vlastivedné zájazdy
Vincent Šikula

--- príloha 6 ---

Prípravky z VULM-u...
Bohoslužby cez vinobranie
Modra

 


Reštaurácia VINOHRADNÍCKY DOM, Modra, Štúrova 108

   Vás pozýva do svojich priestorov, kde môžete ochutnať jedlá tradičné i netradičné, ale s inou chuťou a atmosférou. Taktiež ponúkame kvalitné vína z produkcie Vinohradníckej spoločnosti a. s. Modra.

Otváracie hodiny:  

Po - Štv.: 11.00 – 22.00 h.
Pi – So: 11.00 – 23.00 h.
Ne: 11.00 – 22.00 h.

   Z ponuky vyberáme: Údené grilované koleno, Držkový perkelt, Bravčové rebierko na grile, Luskové struky na masle, Zabíjačka...
   V priestoroch reštaurácie Vinohradnícky dom sa nachádza aj Galéria MERUM, kde sa pravidelne konajú vernisáže z oblasti umenia.

   Radi Vás privítame v našich priestoroch!


Slovo o slove Majolika

   To slovo znie ako čarovná formulka – majolika. Už v 15. storočí, keď vzdelanci ešte nevedeli po latinsky a ľudský um sa cenil viac, než dnes, sa maľovanej miske z keramiky v celej kultúrnej Európe hovorilo s úctou – catinus de maiolica. Nevie sa presne, kedy a kde slovo majolika vzniklo. Ak je však majolika – a pre nás najmä tá naša, modranská – stále v kurze, a nielen u našich gazdiniek, či japonských turistov, ale aj u najváženejších zberateľov, znamená to vari zreteľne a jasne aj to, že nejde len o slovo a v ňom ukryté tajomstvá starovekého pôvodu majoliky. Majolika ako remeslo a umenie sa vždy mohla pestovať v celom rozsahu účelnosti a v celom spektre tvarov, vzorov a farieb len na základe dlhodobej znalosti a tradície. No aj to si podnes vyžaduje najmä zlboké umelecké, remeselné, technické a ekonomické zázemie. Preto ochranná známka Modranskej majoliky nie je len formálny znak našich výrobkov, ale je to najmä pečať pravosti a kvality keramického produktu, jeho klasickej krásy a účelnosti pre súčasnosť.

(rv)


Sviežosť vína

... z rozprávania jedného modranského vinohradníka a vinára...

   Modra bola Mekkou vinohradníctva. Už v minulosti patrila medzi najväčšiu vinársku oblasť. Kopce nad Modrou boli obsypané vinohradmi. Prvotná myšlienka družstva: zakladať a zveľaďovať vinohrady bola ideálna. ...vinohrad sa nedá oklamať... Keď začali obrábať vinohrad ľudia, ktorí k nemu nemali vzťah – znehodnotili ho. V Modre mal každý remeselník svoj kúsok vinohradu. Jednak pre seba i na prilepšenie. Dnes sa dá povedať, že v Modre je tak 30% vinohradníkov s veľkým „V“. Mnohým chýba odbornosť. Celá regulácia úrody nastáva rezom viniča. A to je veľmi dôležitá vec. Vinohradník musí odhadnúť vzrastové schopnosti. viniča. Po čase sa však i rôzni remeselníci v Modre stali dobrými vinármi. Odpozerali od odborníkov a pýtali sa na ich skúsenosti a zručnosti. Vinič je veľmi vďačná rastlina. Ak sa jej venujeme, mnohonásobne sa nám to vráti, v podobe výbornej úrody. Vinič je rastlina suchomilná a v súčasnosti je mnoho faktorov, ktoré mu dokážu ublížiť. Napríklad v lete tohto roku, takmer 14-dňové dažde poničili mnoho práve vyvíjajúcej sa úrody poničilo. Zachrániť sa dá vinohrad, ktorý sa nachádza na svahoch, v priestoroch, v ktorých sa „vetrá“. Nie však v dolinách, kde sa vetrík až tak nedostane. Na úpätí Malých Karpát až po Horné Orešany sa všade rodí vynikajúce vínko. Skutočne vynikajúce. Ešte za 1. ČSR, na vtedajších medzinárodných výstavách, nemali vína až taký „cveng“ ako dnes. Prečo? Boli, samozrejme, kvalitné a dobré, ale nemali tak prepotrebnú sviežosť. Pýtate sa čo je sviežosť vína? Naše vinohrady sú vysádzané na pôdach, v ktorých sa rozkladajú nerasty. Práve tieto prvky dochádzajú cez korene do hrozna a nakoniec i do vína a práve oni robia naše vína sviežimi. Ostatné vína na výstavách mali síce vysoký obsah alkoholu, ale z ťažkých hlinitých pôd im chýbala spomenutá bohatosť, ktorá robila a robí naše vína sviežimi. Toto je veľká prednosť našich vín. Samozrejme, že možno spomenúť i negatíva – naše vína neznášajú archivovanie. Maximum pre archivovanie sú 3 roky. Po tomto čase nastáva vo víne nepríjemná chuť starnutia. Mnoho odborníkov má najradšej víno tzv. panenské. Prvoradé je jeho riadne ošetrenie. Práve toto víno sa vyznačuje svojou sviežosťou.

(vk), foto: (jk)

Salón výtvarníkov regiónu

   Vernisáž výstavy diel umelcov malokarpatského regiónu sa uskutočnila v nedeľu 22. septembra o 15.00 h. v Siení umení Eunika. Výstava pozostáva z predstavenia tvorby žijúcich autorov podľa vlastného výberu. Umelci od Rače až po Častú vystavujú fotografie, textil, maľbu, keramiku, plastiku a mnohé iné smery umenia profesionálov i amatérov. Organizátorom výstavy je Malokarpatské osvetové stredisko Pezinok, KDĽŠ Modra a Mgr. Pavol Šima-Juríček. Komisárom výstavy je odborný asistent PhDr. Ľubomír Novotný. Okrem vystavovaných diel bolo lákadlom i vystúpenie komorného filharmonického zboru MUSICA VIVA. Vážení návštevníci oberačkových slávností – ešte raz vás pozývame do Siene umení Eunika!

(jk)

Burčiak vo fontáne

   Tradične je nedeľné pravé poludnie (12.00 h.) spojené na vinobraní s „Burčiakom Sv. Floriána“. V parku pred Gymnáziom K. Štúra bude v tomto čase z fontány tiecť namiesto vody chutný burčiak. Príďte i vy ochutnať!

(jk), foto: archív


úvod |  1 |  2 |  3 |  4 |  5 |  6 |  7 |  8 | | 10 | p1 | p2 | p3 | p4 | p5 | p6 |
PDF:  stiahnúť stranu1 PDF  stiahnúť stranu2 PDF  stiahnúť stranu3 PDF  stiahnúť stranu4 PDF  stiahnúť stranu5 PDF  stiahnúť stranu6 PDF  stiahnúť stranu7 PDF  stiahnúť stranu8 PDF stiahnúť stranu9 PDF stiahnúť stranu 10 PDF stiahnúť prílohu 1 PDF stiahnúť prílohu 2 PDF stiahnúť prílohu 3 PDF stiahnúť prílohu 4 PDF stiahnúť prílohu 5 PDF stiahnúť prílohu 6 PDF

stránky, alebo miesta s reklamnou inzerciou sú vynechané